Notatki o Kabale – Korespondencje Sefirot

Sefirotyczne powiązania

Powiązania są zestawem symboli, skojarzeń, metafor i cech, które umożliwiają uchwycenie czegoś nieuchwytnego reprezentowanego przez daną sefirę. Niektóre powiązania mają setki lat, wiele zostało wymyślonych w tym wieku, a niektóre są moimi własnymi; niektóre są bardzo dobrze dopasowane i są ewidentnie oczywiste, a niektóre są niejasne. Co dziwniejsze, często te najbardziej niejasne i nie pasujące powiązania są najowocniejsze – zupełnie jak zagadki Zen, kłopoczą i drażnią one umysł dopóki nie dojdzie się we właściwe miejsce bardziej na przekór  temu powiązaniu niż z jego powodu.

Istnieje kilka kanonicznych powiązań. Niektóre z sefirot mają alternatywne nazwy, niektóre z nazw mają alternatywne tłumaczenia, bo odwzorowanie hebrajskiej pisowni na angielski alfabet różni się w zależności od autora, a niedokładności i naleciałości są przekazywanie niczym rodzinne srebro. Wziąłem więc do ręki mój słownik hebrajskiego, lecz nie mogę zagwarantować żadnej poprawnej angielskiej pisowni.

Powiązania jakie podaje są następujące:

 1. Znaczenie  jest tłumaczeniem hebrajskiej nazwy sefiry.
 2. Planeta w większości przypadków jest planetą związaną z sefirą. W niektórych przypadkach nie są to właściwe planety ( np. stałe gwiazdy). Planety są uporządkowane od zmniejszania widocznego przez nas z ziemi ich ruchu – włączając w to słońce i księżyc, więc są to jedne z tych powiązań, które  poprzedzają czasy Kopernika.
 3. Żywioł jest żywiołem fizycznym (ziemia, woda, powietrze, ogień, eter) który ma najwięcej wspólnego z  naturą danej Sefiry. Tylko pięć sefirot Niższej Twarzy ma  przypisany żywioł.
 4. Kolor Briatyczny jest to kolor sefiry widziany w świecie Kreacji, Brija. W literaturze (np. [35]) są podane skale kolorów dla pozostałych trzech światów, ale ja ich nie używam w swojej praktyce.
 5. Magiczny Wizerunek  użyteczny w medytacjach; niektóre są przenikliwe.
 6. Powiązanie Briatyczne  jest abstrakcyjną cechą, która mówi coś o istocie sposobu w jaki Sefira wyraża siebie.
 7. Iluzja  charakteryzuje sposób w jaki energia sefiry  zamracza czyjś osąd; jest czymś co jest oczywiście prawdą w danym czasie. Większość ludzi cierpi z powodu jednej czy większej ich ilości w zależności od swojego temperamentu.
 8. Obowiązek jest osobistą cechą, której wymaga się od wtajemniczonego na danym stopniu.
 9. Cnota i Wada  opisują energię sefirot jaka  przejawia się w pozytywnym i negatywnym sensie poprzez osobowość.
 10. Klifa jest słowem które oznacza  „skorupę”. W średniowiecznej Kabale była „widziana” jako forma nadbudowana do sefiry, która poprzedza ją podczas Zstępowania Błyskawicy (zobacz Rozdział 3). Forma ta była  postrzegana jako przerost, skorupa wokół nieskalanej boskiej energii Bóstwa, a każda warstwa czy skorupa ukrywała boski blask trochę bardziej od poprzedniej, aż do momentu, gdy Bóg został pogrzebany w formie i wygnany w materię, czyli punktu końcowego tego procesu. Wówczas nastawienia do materii zanieczyszczono pojęciami Gnostycznymi i Manichejskimi głoszącymi, że  materia jest zła,  że jest sidłami dla duszy, tak więc Klifot czy skorupy stały się „zdemonizowane” i w zasadzie zamienione w demony – pewne książki podają listy Klifotycznych demonów. Powiązania, które tutaj podaję przywracają oryginalną ideę skorupy formy bez powiązanej z nimi siły do aktywowania jej – jest to martwa, pusta łupina sefiry pozbawionej siły.
 11. Nakaz odnosi się do Czterech Mocy Sfinksa, z jeszcze jedną dodaną na dokładkę.
 12. Duchowe Doświadczenie  po prostu takie występuje.
 13. Tytuły to zbiór alternatywnych nazw dla sefiry. Większość z nich jest bardzo stara.
 14. Imię Boga  jest kluczem do inwokowania potęgi sefiry w świecie emanacji, Acilut.
 15. Archanioł pośredniczy energii sefiry w świecie stwarzania, Berija.
 16. Zastęp Anielski zarządza energią sefiry w świecie formowania, Jecira.
 17. Słowa kluczowe  są zbiorem fraz, które podsumowują kluczowe aspekty sefiry.

 

tabela 1 tabela 2 tabela 3 tabela 4 tabela 5 tabela 6 tabela 7 i 8 tabela 9 tabela 10 tabela 11

Tłumaczenie: Rasphul & Psyche Controller

Powrót do Spisu Treści

One thought on “Notatki o Kabale – Korespondencje Sefirot

 1. Pingback: Głagolica, źródło niewyczerpanej mądrości naszych przodków. Kolejne zmagania. | Słowianie - Wiara Przyrodzona

Comments are closed.