Liber Falxifer I – Talizman Paye i Statuta

Dodatkowo do głównej statuy na ołtarzu, można dodać bardzo ważny magiczny wizerunek w formie małej rzeźby, często posiada ona tylko 3-5cm wysokości, umiejscawia się ją ponad ołtarzem lub nosi na szyi jako talizman na miedzianym łańcuszku. Ta miniaturowa rzeźba nazwana Peyé ma przynosić adeptowi bogactwo, moc, miłość, siłę i zwycięstwo, a także ochronę Senora la Muerte. W oryginalnym znaczeniu językowym, w dialekcie Guarani Peyé oznacza maga, szamana, wiejską znachorkę w ich plemionach.

Zależnie od tradycji, najpotężniejsze Peyé są przygotowane z ludzkich kości. Kości palców lewej ręki są najbardziej wskazane i pożądane do przygotowania tego talizmanu, szczególnie do użycia jej w celach czarno magicznych – tym lepiej jeśli właściciel owych palców był mordercą. Wierzy się, że moc takiego talizmanu będzie niezrównana. W tradycji Guarani istnieje jeszcze stary przekaz mówiący o tym, że bardzo potężne talizmany mogą zostać przygotowane z rzeźbionych kości palców lewej ręki nieochrzczonych dzieci.

W dzisiejszych czasach wyznawcy Pana Śmierci nie kładą już takiego nacisku na to, z której części ciała pochodzi kość do wykonania talizmanu. Ogólna opinia jest taka, że tak długo, jak talizman tworzony jest z ludzkiej kości, tak długo będzie on czerpał z magii Pana Śmierci i przynosił swojemu właścicielowi olbrzymią moc, mogącą nawet uczynić go niewidzialnym.

Oprócz typowych talizmanów Payé z ludzkiej kości, tworzy się również identyczne z kości zwierzęcej, drewna i metalu. Nie posiadają one takiego magicznego potencjału jak z ludzkiej kości, jednak wierzy się, że nadal mogą przynieś właścicielowi wyjątkową moc. W Argentynie, zwyczajowe drzewo używane do produkcji tego talizmanu to Palo Santo, które w wielu wierzeniach łączone jest z wieloma potężnymi duchami. Mroczną alternatywą dla zwierzęcych kości lub drewna Palo Santo jest ołów. Ołowiane talizmany mogą być świetną konkurencją dla tych stworzonych z kości morderców, pod warunkiem, że ołów do ich stworzenia czerpany jest z pocisków, które zostały usunięte  z ciał zamordowanych ofiar.

Zależnie od zwyczajów i tradycji, rzeźbieniem potężnego Payé powinien zając się więzień, który został skazany – w najlepszym wypadku za morderstwo. Wierzenie to związane jest z faktem, że kult Senor la Muerte jest bardzo powszechny wśród Argentyńskich więźniów. Dlatego też Pan Śmierci tak często przedstawiany jest jako Święty Przestępca lub Święty Morderca i będąc w tej formie patronem więźniów i morderców przynosi swoim wiernym ochronę.

Datą konsekrowania talizmanów Payé jest piątek przed Wielkanocą (Wielki Piątek). Dodatkowo wierzy się, że konsekrowane tego dnia talizmany chronią posiadacza przed bronią białą i odwracają broń nieprzyjaciół przeciw im samym.

Dla kontrastu względem małego talizmanu Payé, główna statua na ołtarzu, reprezentująca przypływającą moc Senora la Muerte w trakcie prac magicznych, jest zazwyczaj nie większa niż 15cm. Niektórzy wyznawcy kultu uważają, że moc czerpana ze statuy może być bardzo niebezpieczna jeśli statua będzie większa niż 15cm. Jest to powód dla którego centralna figura stosowana do magicznej pracy w kulcie Privado posiada zazwyczaj od 15 – 50 cm wysokości.

W niektórych przypadkach centralna figura stworzona jest z drewna Palo Santo lub kości, ewentualnie ołowiu, ale zazwyczaj stosuje się glinę i gips. Statua jak i talizman mogą przybrać różne formy, jednak zazwyczaj przyjmują najprostszą z form – zakapturzonego szkieletu trzymającego w rękach kosę.

Jeśli statua została zakupiona bez kosy w zestawie, to właściciel może uznać za swój cel przygotowanie jej w sposób własnoręczny. W takim przypadku rączka kosy powinna być koniecznie zrobiona z gałęzi drzewa, które rośnie na cmentarzu, powinna być wypolerowana papierem ściernym i pomalowana na czarno. Ostrze kosy może być zrobione z jakiegokolwiek arkuszu metalu, wyciętego w odpowiedni dla kosy kształt. Najlepszymi metalami do tego celu są jednak ołów, srebro i złoto.

Wierzy się, że własnoręczna kosa przyłączona do głównej figury, sprawia, że związek posiadacza i Senora la Muerte jest zdecydowanie większy. Co ułatwia magowi czerpanie mocy od Pana Śmierci w trakcie swoich rytuałów.

paye