Liber Falxifer I – Kult zamknięty i otwarty

W argentyńskiej tradycji istnieją dwie grupy kultu Pana Śmierci, każda z tych grup służy i pracuje z Posiadaczem Kosy w odmienny sposób. Jedna grupa nazywana jest kultem Abierto, podczas gdy druga znana jest jako kult Privado.

Kult Abierto oznacza „kult otwarty”, jest ezoteryczną frakcją otwartą dla publiczności, specjalizuje się w magii określanej mianem „białej”. Tradycyjnie ołtarze w otwartym kulcie umieszczane są centralnie w domach czy świątyniach, tak aby każdy członek rodziny, przyjaciel, gość czy klient mógł z niego skorzystać w celu modlitwy, złożenia ofiary czy rozpoczęcia jakiejkolwiek magicznej pracy z Panem Dobrej Śmierci (Senor de la Buena Muerte).

Natomiast grupa, która jest znana jako kult Privado lub „prywatny kult”, jest zamknięta, a jej ezoteryczna praca reprezentuje sferę nazywaną często „czarną magią”. W kulcie Privado ołtarze i święte fetysze śmierci są trzymane w ukryciu i zabezpieczone przed oczami wszystkich, oprócz najwierniejszych braci i wyznawców Pana Śmierci.

Ogólna zasada w zamkniętym kulcie jest taka, że ołtarz może być używany tylko przez jego właściciela, a jakikolwiek posąg albo talizman przedstawiający Pana Śmierci nigdy nie może zostać dotknięty, ani zobaczony przez osoby z zewnątrz. W kulcie Privado uważa się, że jeśli ktoś z zewnątrz zanieczyści ołtarz wówczas moc wszystkich znajdujących się na nim fetyszy przeminie, a sam ołtarz jak i figury przedstawiające Pana Śmierci będzie trzeba oczyścić i ponownie wyświęcić. Dlatego też często chroni się ołtarze przed wzrokiem ciekawskich poprzez nałożenie na nie czarnego welonu.