Liber Falxifer I – Dni świąteczne

W argentyńskim kulcie, święte dni Pana Śmierci obchodzi się w Wielki Piątek (ostatni piątek przed Wielkanocą), we Wszystkich Świętych (1 Listopad), 15 sierpnia oraz w każdy piątek 13. Podczas ceremonii Pan Śmierci jest chwalony przez swoich wiernych i w odpowiedzi przekazuje im moc potrzebną ich rytuałom, za którą składają mu również dary ofiarne.

Wśród miejsc w Argentynie, gdzie te święta znane są z najbardziej wspaniałych uroczystości i wystawnych uczt wyróżnić można Corrientes, Chaco, Misiones i Formosa. To właśnie w tych miastach kult Pana Śmierci jest wyraźnie najsilniejszy i najbardziej rozpowszechniony, co widać choćby przez otwartość z jaką zwolennicy oddają cześć Posiadaczowi Kosy w tych świętych dniach (i nocach).

Przez wielu dzień 15 sierpnia uważany jest za najważniejsze święto, wierni gromadzą się wówczas w różnych domach, osób, które udostępniły swoje ołtarze dając publiczny dostęp do nich tak, by każdy mógł się pomodlić do ich Pana Śmierci, a także złożyć dary ofiarne w postaci kwiatów, świec, kadzideł, żywności, ale także pieniędzy czy biżuterii. Dary te umieszczane są u stóp obrazów i rzeźb reprezentujących Pana Śmierci.

Tradycyjnie podczas uroczystości wynajmuje się muzyków, których zadaniem jest ciągłe utrzymywanie muzyki bez przerwy przez cały dzień trwania uroczystości – niezależnie od tego, ile utworów będą musieli powtórzyć. Większość żywności i napojów opłacana jest podobnie jak muzycy – za pieniądze ludzi, którym w poprzednim roku Pan Śmierci pomagał, dla których czynił cuda, których błogosławił.

Często określane jako „velorio” (czuwanie przy grobie), to szczególna uczta zaczynająca się o północy i trwająca zazwyczaj do wschodu słońca. Podczas najpiękniejszych z tych uroczystości, na cześć Pana Śmierci organizowane są procesje pogrzebowe. Po tym jak wierni przemaszerują przez główne ulice i place wracają do domów służących za świątynie w czasie tej uroczystości, gdzie kontynuują swoje obchody do rana. Tam, przed ołtarzem najbardziej biegli wśród wyznawców wykonują magiczne czynności służące przywołaniu mocy Szkieletowego Pana, która to moc zostaje następnie przekazana wiernym przez najbardziej uprzywilejowanych wyznawców w postaci błogosławieństwa.