Pytanie Problem Moderatora...

Temat na forum 'Ogłoszenia' rozpoczęty przez Rasphul, Lipiec 9, 2017.

?

Czy Finn powinien przestać poprawiać ortografię i stylistykę w pisanych na forum postach?

 1. Tak

 2. Nie

Wyniki ankiety widoczne po oddaniu głosu.
Status Tematu:
Zamknięty.
 1. Rasphul

  Administrator
  Członek Załogi
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Marzec 17, 2013
  Posty:
  963
  Polubienia:
  284
  Płeć:
  Mężczyzna
  #1 Rasphul, Lipiec 9, 2017
  Ostatnia edycja: Lipiec 9, 2017
  Ostatnio wyszedł problem, ponieważ użytkownik @Salat uznał, że ingerencja moderatora @Finneus w posty na forum jest zbyt daleka i powinniśmy odejść od korekty postów użytkowników.

  Argumenty Salata:
  • Na żadnym innym forum taka korekta nie jest stosowana.
  • Ingerencja w posty nie powinna mieć miejsca.
  • Forma wypowiedzi na forum powinna móc być luźniejsza od formy wypowiedzi w artykułach na stronie głównej.
  Argumenty Finneusa:
  • Czytelność forum,
  • Funkcja wizerunkowa strony Aetherius
  • Wymóg regulaminowy (Art. 4 par 2 pkt 6):
  Moje obecne stanowisko:
  • Jesteśmy magami/czarownikami, dlaczego dotykają nas nieporozumienia w kwestii takich pierdół?
  • Cenię sobie dobry wizerunek Aetheriusa.
  • Uważam, że korekta błędów ortograficznych i interpunkcji jest dopuszczalna.
  • Uważam, że korekta stylistyki, która zmieniałaby znacząco formę, sens lub intencję wypowiedzi nie powinna mieć miejsca.
  • Uważam, że można sobie darować wymóg polskich znaków diakrytycznych.
  • Chcę poznać opinię innych w tym temacie.
  • Regulamin to "dokument" tworzony przeze mnie i może zostać przeze mnie zmieniony w razie potrzeb.
  Dlatego, jeśli ktoś uważa, że obecna korekta postów jest prawidłowa i powinno tak zostać, to głosuje w ankiecie na "Nie". Jeśli ktoś uważa, że Finn zbytnio się do tego przykłada, głosuje na "Tak" i pisze poniżej posta uzasadniającego pokazując alternatywną opcję, tak by forum zachowało swoją przejrzystość i nadal spełniało formę wizerunkową marki Aetherius. :)
   
 2. Gnostyk

  Zelator
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Grudzień 11, 2016
  Posty:
  71
  Polubienia:
  95
  Uważam, iż @Finneus dobrze robi poprawiając posty. Przytoczę to, o czym wspomniałem kiedyś:
  Forum posiada funkcję podkreślania błędów. Jeżeli ktoś to ignoruje, pisząc wbrew znaczącej czerwieni - jest to świadectwo zwykłego lenistwa i w moim przekonaniu również braku szacunku dla czytelników.
  Nie mówię oczywiście o złym przecinku, czy braku kropki, lecz o młynach słownych, często okraszonych finezyjną derywacją.
  Odniosę się teraz do argumentów @Salat'a. Napiszę obiektywnie opierając się ogólnie o sedno problematyki, bez konkretnych przykładów.
  Jest to sprawa umowna, oparta wyłącznie na preferencjach i polityce danego forum i z tego względu nie powinno to stanowić żadnego wzorca, czy modelu pochodnego, na którym winno się opierać. Kwestia czysto subiektywna.
  "Na żadnym innym forum" - to opinia.
  Nieuzasadniona i błaha - owszem. Tutaj dochodzi jednak regulamin, który stanowi formalny wymóg ingerencji moderatora z racji założeń forum i samej pozycji moderatora. W takim wypadku ingerencja jest skutkiem przyczyny odgórnej, nie opcjonalną zachcianką.
  I jest możliwa, jednak to nie oznacza, iż nie posiada przy tym określonych wymogów estetycznych (regulamin).

  ~

  Osobiście popieram argumenty @Finneus'a. Odniosę się subiektywnie do jednego:
  Kiedy podjąłem decyzję o rejestracji, poszukiwałem odpowiedniego forum właśnie pod tym kątem. Już nawet pomijając merytorykę - większość stron reprezentowała styl i estetykę polemiki podwórkowych koneserów tanich alkoholi.
  Ta strona z kolei stanowi przykład profesjonalnego podejścia do tematyki. Dojrzałe i konkretne rozmowy, które jednak tracą na niechlujstwie, ponieważ w sposób symboliczny wskazują, bądź wskazywać mogą - ławeczkę panów wspomnianych. Oczywiście takie rozmowy nie są zakazane, jednak osobiście uważam, że opcja chatu, czy dział "Pogaduchy" są precyzyjnym miejscem na tego typu formę i nie ma potrzeby przenosić "luzu" na tematy traktujące o sprawach kluczowych, merytorycznych, naukowych itp.
  Określone miejsca przyciągają określonych ludzi. Typowa socjologia. Do myjni karaluch nie zajrzy.
   
 3. Lili

  Practicus
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Czerwiec 6, 2016
  Posty:
  175
  Polubienia:
  33
  Płeć:
  Kobieta
  Moim zdanie, @Finneus bardzo dobrze robi poprawiając błędy ortograficzne i rażącą niepoprawną składnie zdań itp. Natomiast, faktycznie @Salat ma rację, iż nie powinien ingerować w sam post, treść i sens. Nie podpisuje się pod tym ponieważ, można w taki sposób zmienić sens przekazu autora,który niejednokrotnie po przez swój indywidualny styl, nawet nie do końca poprawny jednak czytelny i zrozumiały, chce wyrazić (co ważniejsze ma i powinien mieć do tego prawo) wyrazić to jak uważa i w formie(zgodnej z ogólnymi zasadami języka) jaką sam wybrał. Interpunkcji, też bym dała odpocząć, nie trzeba czepiać się każdego przecinka;). Nadgorliwość nie jest zawsze dobrym rozwiązaniem, moim zdaniem potrzeba pop prostu wypośrodkować moderację nie ją odpuścić. Wizerunek i poziom Aetheriusa jest ważny, jednak nie od poprawność i perfekcji ortograficznej zależy jego poziom, nie jest to portal literacki:) Uważam, że @Finneus jest świetnym moderatorem, zawsze w tempo i na miejscu kiedy trzeba, jednak powinien więcej czasu zachować dla siebie, nie musisz Finn. trwonić go na niepotrzebną interpunkcje, składnie... i tyle z mojej strony w temacie.
   
 4. Xadak Agneped

  Practicus
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Styczeń 12, 2017
  Posty:
  212
  Polubienia:
  30
  Płeć:
  Mężczyzna
  Miasto:
  Krosno
  Pozwolę sobie przytoczyć Liber E vel Exercitiorum Sub Figura IX 1,7 "Notatki należy prowadzić w sposób inteligentny, żeby inne osoby mogły mieć pożytek z ich studiowania." - sądzę iż ortografia, sposób wyrażania się, świadczy o nas samych ale również w tym przypadku o forum. Wydaje się to trochę śmieszne by takie osoby jak magowie, czarownicy czy chaoci przekręcali literki nie mówiąc o pisaniu herezji. @Finneus w tym co robi nie ma żadnych złych zamiarów a utrzymanie poziomu strony jest jak najbardziej na miejscu.
   
  Finneus lubi to.
 5. Klarisa

  Practicus
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Październik 30, 2015
  Posty:
  190
  Polubienia:
  32
  Płeć:
  Kobieta
  Moim zdaniem to nie ma żadnego znaczenia. Jeśli ktoś nie umie poprawnie pisać to jego sprawa, najwyżej jego posty będą ignorowane, bo innym osobom zwyczajnie nie będzie się chciało ich czytać. Ja nie czytam takich postów i już. Natomiast Moderator musi, niestety. I tu można zmienić regulamin, że jeśli nie są zachowane zasady pisowni, albo post zawiera inne wady (obelgi czy cokolwiek niestosownego lub nie ma żadnego sensu w wypowiedzi) to Moderator może go zignorować.
  Myślę, że to szybciutko nauczy ludzi zadania sobie odrobiny trudu i poprawienia postu albo chociaż przeczytania całości przed publikacją.
  Nikt nie lubi być ignorowany:)
   
 6. L.V.X.

  Practicus
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Maj 27, 2016
  Posty:
  80
  Polubienia:
  76
  Strona:
  #6 L.V.X., Lipiec 12, 2017
  Ostatnio edytowane przez moderatora: Lipiec 12, 2017
  Rapshul, czy jest możliwość, aby użytkownicy forum (nie wliczając w to gości) mogli przeglądać historię edycji postów? Wówczas rozwiązuje to wszystkie problemy, bo zachowana jest tak wersja użytkownika, jak i ta poprawiona przez moderatora, a jednocześnie na przodzie widoczna jest tylko estetyczna opcja. Poza tym, wtedy autor posta sam także może wejrzeć w zmiany moderatora i się ewentualnie wykłucać o to, że jakieś jego poprawki były niesłuszne, bo - przykładowo - wpłynęły jakoś na sens wypowiedzi. Jeśli więc tylko jest to możliwe technicznie, to nie widzę lepszego rozwiązania.
   
 7. Rasphul

  Administrator
  Członek Załogi
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Marzec 17, 2013
  Posty:
  963
  Polubienia:
  284
  Płeć:
  Mężczyzna
  #7 Rasphul, Lipiec 12, 2017
  Ostatnia edycja: Lipiec 12, 2017
  Niestety nie ma takiej możliwości :)
   
 8. konidziu

  Zelator
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Luty 24, 2017
  Posty:
  55
  Polubienia:
  13
  Płeć:
  Mężczyzna
  Szkoda bo to by była dobra opcja.
   
Status Tematu:
Zamknięty.

Poleć forum