O magicznej broni w systemie złotobrzaskowym.

Temat na forum 'Magia Ceremonialna' rozpoczęty przez belzebup, Maj 15, 2017.

 1. belzebup

  Zelator
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Maj 9, 2017
  Posty:
  29
  Polubienia:
  8
  Płeć:
  Mężczyzna
  Miasto:
  Kraków
  Ostatnio, korzystając z odrobiny wolnego czasu, jaką zesłał mi Los oraz dostępu do warsztatu w moim nawiedzonym domu, postanowiłem wzmocnić mój magiczny arsenał. Zaczałem od podstawowego narzędzia, jakim jest różdżka neofity. Jak podaje Cicero, powinna być to prosta, dwukolorowa różdżka: jeden koniec biały, do inwokacji, a drugi czarny, do odpędzania.

  Wystrugałem więc sobie piękną różdżkę. Ponieważ jestem fanatykiem różnych ostrzy i miałem wenę twórczą, wyszlifowałem też głownię do magicznego sztyletu (miecza?) z kawałka szlachetnej stali, który zamierzam wykorzystywać przy MROP.

  Zastanawiam się jednak, jak (i czy) powinienem te narzędzia konsekrować. O ile zarówno u Kraiga, jak i u Cicero można znaleźć rytuały konsekracji broni żywiołów, o tyle nie widzę nic na temat konsekracji różdżki neofity i sztyletu. Chciałbym w tej kwestii prosić o poradę. Czy istnieje jakiś rytuał konsekracji w systemie GD, czy powinienem go sam wymyślić? A może po prostu zacząć tych narzędzi używać bez jakiegoś specjalnego ich poświęcenia?

  Swoją drogą, nie jestem też w sumie pewien, jaka jest natura tych broni. W moim rozumieniu zarówno różdżka jak i sztylet/miecz są brońmi Woli, gdzie różdżka służy generalnie do inwokacji, a sztylet/miecz do odpędzania. Natomiast różdżka Neofity to taka uproszczona wersja tęczowej różdżki. Czy dobrze to pojmuję? :)

  No, to teraz złapałem magicznego bakcyla i będę Wam tu spamował. Ale bez obaw - mój słomiany zapał nigdy nie trwa długo ;)
   
 2. L.V.X.

  Practicus
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Maj 27, 2016
  Posty:
  79
  Polubienia:
  75
  Strona:
  Na ile pamiętam, to jak chodzi o różdżkę Neofity, było tylko zalecenie o tym, aby korzystać z niej w rytuałach (odpowiednimi końcami do odpowiednich akcji) i z nią spać - w ten sposób miała się naładować samoczynnie. I tak, podobne zalecenia były w stosunku (tęczowej) różdżki Lotosu.

  Jak chodzi o miecz, ten miał osobną funkcję niż sztylet czy różdżka (choć bywał ich zamiennikiem), bo był kojarzony z Geburą, aczkolwiek w tej chwili nie jestem szczerze mówiąc pewien, czy aby na pewno było to jeszcze za czasów GD, czy to nie było już w A∴A∴.
   
  belzebup lubi to.
 3. belzebup

  Zelator
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Maj 9, 2017
  Posty:
  29
  Polubienia:
  8
  Płeć:
  Mężczyzna
  Miasto:
  Kraków
  Dzięki, w takim razie nie będę komplikował sprawy i tak też postąpię.

  Hmm... w sumie moje dzieło to typowy sztylet (długiego miecza niestety nie potrafię wykuć, zresztą potrzebowałbym wtedy strasznie dużego pokoju ;) ), ale napisałem "miecz", bo wydawało mi się, że jego funkcja jest podobna do sztyletu, a chciałem go odróżnić od sztyletu powietrza. Chodzi mi o standardowy sztylet z czarną rękojeścią, który ma być używany do rytuałów odpędzających.

  Nie chciałem też komplikować sprawy i wprowadzać jakiegoś sztywnego podziału między GD a A∴A∴ - chodziło mi tylko o zaznaczenie, że chodzi mi o nurt około-złotobrzaskowy, a nie np. narzędzia z Lemegetonu, Wicca czy co tam jeszcze. Nie jestem jakimś złotobrzaskowym purystą (jak widać po poziomie mojej wiedzy) ;) Ale dzięki za bycie precyzyjnym. Tak jak w miarę rozumiem kwestię broni żywiołów, tak w temacie pozostałych narzędzi słabo się orientuję.
   
 4. L.V.X.

  Practicus
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Maj 27, 2016
  Posty:
  79
  Polubienia:
  75
  Strona:
  Zabawną rzecz rzekłeś, bo tak się składa, że ten cały "sztylet do MROPa" ma swoje źródło w Większym Kluczu Salomona i stamtąd też został zaadaptowany później do Wicca. :)
   
  belzebup lubi to.
 5. belzebup

  Zelator
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Maj 9, 2017
  Posty:
  29
  Polubienia:
  8
  Płeć:
  Mężczyzna
  Miasto:
  Kraków
  No tak, w końcu wszystko ma swoje źródło w starych grimuarach :)
  W każdym razie chodziło mi o to, że chcę się w miarę trzymać tradycji złotobrzaskowej.
  U Kraiga, o ile pamiętam, pojawia się na temat tego sztyletu jakaś wzmianka (i zdaje się, że jest zamieszczony na schemacie układu ołttarza), więc uznałem, że jest to zgodne ze szkołą GD, ale poza tym wiele chyba na jego temat nie mówi - dlatego drążę ;)
   
 6. Rasphul

  Administrator
  Członek Załogi
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Marzec 17, 2013
  Posty:
  961
  Polubienia:
  279
  Płeć:
  Mężczyzna
  U Kraiga jest tylko mowa, że to sztylet inny niż sztylet żywiołu powietrza, ale nie rozpisuje się nad jego znaczeniem, symboliką i szerszym zastosowaniem.
   
  belzebup lubi to.
 7. belzebup

  Zelator
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Maj 9, 2017
  Posty:
  29
  Polubienia:
  8
  Płeć:
  Mężczyzna
  Miasto:
  Kraków
  Wybaczcie odkopywanie starego tematu, ale ponieważ moje pytanie dotyczy magicznych broni, pomyślałem, że lepiej będzie kontynuować tutaj, niż mnożyć nowe wątki.

  Ostatnio zabrałem się za wykonanie broni żywiołów. Niedawno skończyłem prace nad pentaklem - a właściwie heksaklem (pozostał tylko ostatni, najważniejszy krok, czyli konsekracja) i wkrótce planuję zabrać się za Sztylet. Wykonanie różdżki też nie powinno być zbyt trudne pod względem technicznym. Natomiast kompletnie nie mam pomysłu na Puchar. Własnoręczne wykonanie w całości raczej nie będzie proste, dlatego myślałem, żeby po prostu kupić odpowiedni kielich i tylko go pomalować. Jednak jak dotąd nie udało mi się natrafić na nic, co by się nadawało.

  Tak więc jeśli zagląda tu jeszcze ktoś zajmujący się magią złotobrzaskową to będę wdzięczny za podpowiedź. Jak Wy rozwiązaliście tę kwestię?

  A tak wygląda mój heksakl - po hebrajsku piszę jeszcze bardziej koślawo, niż po polsku, ale miejmy nadzieję, że duchy mnie nie wyśmieją ;) W półmroku przy świetle świec moje bazgroły nie powinny aż tak rzucać się w oczy ;)

  [​IMG]
   

Poleć forum