"Mroczne" Koziołki Placebo

Temat na forum 'Humor' rozpoczęty przez Roberta, Sierpień 24, 2016.

 1. Roberta

  Practicus
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Czerwiec 12, 2013
  Posty:
  189
  Polubienia:
  60
  Pamiętacie jak w shoutboxie był filmik o "satanistycznych koźlich tańcach" na otwarciu tunelu w Szwajcarii? Wygląda na to, że temat wciąż jest inspirujący. Macie tu świeżutki teledysk Placebo, Jesus Son:
  [video=youtube]https://youtu.be/obovwrfkvv4[/video]
   
 2. frater311

  Practicus
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Kwiecień 7, 2015
  Posty:
  139
  Polubienia:
  40
  Przypomniało mi się jak jeździłem po sardyńskich wioskach i natrafiłem na ichniejszy karnawał - dla zainteresowanych: https://www.google.pl/search?q=sardinia+mamuthones&prmd=ivn&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi5oK2BrOLOAhXCJsAKHdpRBfkQ_AUIBygB&biw=1280&bih=800 . Tamten rytuał ze Szwajcarii też był oparty o miejscowe legendy.
   
 3. Roberta

  Practicus
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Czerwiec 12, 2013
  Posty:
  189
  Polubienia:
  60
  Te wszystkie dzwonki wyglądają trochę jak pąkle na małżach :D Creepy.
   
 4. frater311

  Practicus
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Kwiecień 7, 2015
  Posty:
  139
  Polubienia:
  40
  Ponoć te procesje w Mamoiadzie na Sardynii są odprawiane od ponad 2 tys. lat. Zgaduję, że to relikt po jakimś miejscowym kulcie płodności, chociaż sam mam słabe pojęcie o czarostwie. Fenomenalne jest to, że przetrwał Cesarstwo Rzymskie, Maurów, piratów i chrześcijańskie nawracanie.
  Tu piszą o tym, że odbywa się w styczniu
  http://podroze.gazeta.pl/podroze/1,114158,10890875,Wlochy__Sardynia__Karnawal_w_Mamoiadzie.html
  Ja byłem w grudniu, więc podejrzewam, że mają wiele okazji do świętowania.
  Swoją drogą, aż dziwne, że wtedy nie skojarzyłem tego z jakimiś przedchrześcijańskimi wierzeniami.
   
 5. Verm

  Practicus
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Maj 3, 2013
  Posty:
  213
  Polubienia:
  131
  Strona:
  Tak naprawdę to nie wiadomo - jedyne co wiemy to to, że owe procesje na pewno odbywały się w XIX wieku. Niektóre hipotezy wiążą je z tzw. cywilizacją nuragijską, które schyłek datuje się na II tysiąclecie pne własnie. To co po nich pozostało to nuragi (wieże z kamienia, zbudowane bez używania zaprawy) i całkiem spora ilość figurek różnej maści.
  Być może same procesje są dużo późniejsze i są pamiątką po ataku Saracenów, który został udaremniony przez issohadores czyli pasterzy (to ci w czerwonych kubraczkach, białych maskach i czarnych nakryciach głowy).

  Rzeczywiście może tak być, że to jakiś ślad po kulcie Dionizosa - są takie hipotezy. Inne mówią, że mamuthones (ci w czarnych maskach) są wyobrażeniem zwierząt albo bliżej nieokreślonej "duszy Sardynii".

  Co do przetrwania - Sardynia jest dość specyficzna - mają swój język (z masą dialektów) i wielu z mieszkańców nie czuje więzi z tzw "kontynentem", czyli resztą Włoch.
   

Poleć forum