Judicia.

Temat na forum 'Pogaduchy' rozpoczęty przez Lili, Listopad 17, 2017.

 1. Lili

  Practicus
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Czerwiec 6, 2016
  Posty:
  173
  Polubienia:
  33
  Płeć:
  Kobieta
  Szukam starych zdjęć, kopii, linków XV, XVI w. ,,Judicia,,Krakowskich ?
   
 2. Morrigu

  Practicus
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Luty 1, 2015
  Posty:
  194
  Polubienia:
  43
  Płeć:
  Kobieta
  #2 Morrigu, Listopad 20, 2017
  Ostatnia edycja: Listopad 20, 2017
  "Pierwsze judicia krakowskie, drukowane na rok 1494 i 1495, układu Michała z Wrocławia, noszą tytuł: Iudicium Cracoviense magistri Michaelis de Vratislavia congestum in preclaro studio Cracoviensi ad annum... cum trium eclipsium pronostico.
  Popularne były również w XV w. kalendarze Marcina z Przemyśla. W XVI w. układali kalendarze Wojciech z Brudzewa, Jan z Głogowa, Mikołaj z Tuliszkowa i in. Drukowały je nie tylko krakowskie drukarnie Jana Hallera, Hieronima Wietora, Floriana Unglera czy Szarfenbergów, legitymujące się królewskimi przywilejami, ale także zagraniczne oficyny w Heidelbergu, Królewcu, Rzymie i Wiedniu.

  W wieku XVII i XVIII narasta dalsze ożywienie zainteresowań tymi specyficznymi drukami. Obok almanachów krakowskich i zamojskich, kalendarze ukazywały się także w Częstochowie, Wilnie, Poznaniu, Lwowie, Toruniu, Warszawie, Lublinie, Kaliszu, Berdyczowie, a ich układaniem i drukiem zajmowały się głównie zakony: jezuitów, pijarów i karmelitów. Nadal ważną rolę odrywała w nich część astronomiczno-astrologiczna."

  źródło - Historia prasy

  Jeszcze tu - Bibliografioznych ksiag dwoje, w ktorych rozebrane i pomnozone zostaly dwa dzieta Jerzego Samuela Bandtke ...

  Natomiast stare kopie lub zdjęcia takich prac są niestety dostępne tylko w bibliotekach.
   
  konidziu i Lili lubią to.
 3. Lili

  Practicus
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Czerwiec 6, 2016
  Posty:
  173
  Polubienia:
  33
  Płeć:
  Kobieta
  Dziękuję Ci pięknie @Morrigu za linki. :) Już ustaliłam, że muszę wybrać się do odpowiednich bibliotek, nie mniej pięknie dziękuje za odpowiedz.
   
  Morrigu lubi to.

Poleć forum