Jaki Tarot dla początkującego

Temat na forum 'Tarot' rozpoczęty przez detsiker, Luty 19, 2014.

1. detsiker

Zelator
    Expand Collapse

Polubienia:
    1
    Czytając różne kursy o magii w ćwiczeniach proponują codzienną medytację nad kartami Tarota. Trochę nad tym pomyślałem i w końcu chciałem kupić ale w sklepie jest dziesiątki różnych talii!!! Jaką talię polecilibyście początkującemu i do tego jakąś książkę? Parę razy zauważyłem że dosyć krytycznie wyrażacie się na innych forach o różnych ezoterycznych rzeczach więc zwyczajnie nie chciałbym marnować czasu i pieniędzy na coś kiepskiego. Chciałbym się też zapytać jak wygląda taka medytacją na kartą Tarota? Czy mam wizualizować kartę czy coś innego? Bo wszędzie to takie lakoniczne opisy zamieszczają że ciężko zrozumieć.

2. Roberta

Practicus
    Expand Collapse

Polubienia:
    60
    Oczywiście dla początkującego najlepszy będzie klasyczny tarot Waite'a, byleby nie było na nim pomocniczych opisów (mój kolega ma taką talię i z ich interpretacją w ogóle się nie zgadzam). Ma bogatą symbolikę i jest najczęściej omawiany w literaturze, więc łatwo nauczyć się na niej podstaw. Tarot Thota jest piękny ale dużo trudniejszy, więc na razie się na niego nie kuś. Oczywiście jest mnóstwo klonów talii Waite'a - ja sama nie przepadam za staroświeckim oryginałem i mam Tarot of the White Cats - obrazki są identyczne, tyle że są słodkie kolorki i wszystkie postacie to kociaki. Jedną z głównych przyczyn dla których ją kupiłam jest fakt, że chciałam mieć święty spokój w konfrontacji z rodzinką i znajomymi, a te karty są tak niewinne, że bardziej się już nie da. Moją drugą ukochaną talią jest Robin Wood. Większość kart jest podobna do Waite'a, ale mamy więcej pogańskiej symboliki, a ich uroda jest niesamowita - przypomina mi prace Alfonsa Muchy. Oprócz tego poganom polecam też talię Druidcraft. Niestety nie wiem jaka talia byłaby dobra dla magusów. Z książek o tarocie na początku korzystałam z tych Heleny Żuk, ale to podobno słabsza kopia Antonowicz i lepiej sobie sprawić książkę tej drugiej pani. Pooglądaj sobie talie na http://www.aeclectic.net/tarot/cards
    Masz tam różne "top ten", warto zajrzeć.
    A co do medytacji to ja losuję kartę i po prostu rozmyślam nad jej znaczeniem, szukam skojarzeń, obserwuję emocje jakie we mnie wywołuje. Ale myślę, że to zależy od osoby i każdy ma własny styl.

A tak w ogóle to po opanowaniu tradycyjnych podstaw, żeby wiedzieć "z czym to się je" książki stają się w ogóle zbędne. Ja polegam na swojej intuicji i bogatej wiedzy o symbolice. Ta druga w ogóle szalenie przydaje mi się w magii :D

3. Freaky Jester

Philosophus
    Expand Collapse

Polubienia:
    14
    Był na tym forum temat o początkach wróżenia z Tarotem, niestety teraz nie mogę go znaleźć...

Skopiuję więc ten akapit, który mógłby Cię zainteresować:

Jaką talię wybrać?

Najlepiej taką, która będzie do ciebie „przemawiać”. Musi odpowiadać ci wizualnie, nie może utrudniać odczytania symboliki. Początkującym odradzam talie pozbawione figuralnych Minor Arcana. Ilustracje bardzo ułatwiają pracę. Odradzam także talie mocno odbiegające od symboliki lub te, w których nie tworzono ilustracji do tarota, a jedynie przyporządkowano istniejące już grafiki poszczególnym kartom.
    Najczęściej przychodzi to samoistnie, podczas przeglądania talii nagle trafiasz na tę, która wpada ci w oko i już wiesz, że to właśnie ta. Że innej nie chcesz. Nie ma sensu za bardzo analizować tej kwestii. :)
    Można także sięgnąć po jedną ze starszych talii. Łatwo wtedy o opracowania do niej. Np. Rider-Waite Tarot.

4. Sibrien

Zelator
    Expand Collapse

Polubienia:
    13
    Strona:
    Też sadzę, że dla początkującego najlepszy będzie jakiś klasyczny tarot, a więc marsylski albo Rider-Waite bo jest najmniej udziwniony i najczęściej opisywany. Z książkami już gorzej bo 9/10 przypadków to chłam... mam chyba gdzieś na dysku ebook książki o tarocie Juźwiaka, mogę ci ją podesłać. Uważam, że jak już celować w jakąś książkę to ten wybór będzie bezpieczniejszy niż pierwsza lepsza kolorowa książka z półki z ezobzdurami.
    A jeśli taki tarot graficznie ci nie odpowiada, albo na przyszłość szukałbyś czegoś innego, to ja polecam po prostu polegać na intuicji. Ta talia, która najbardziej ci przypada do gustu będzie dobra, po prostu. Na zachętę, można sobie pooglądać galerię wielu talii tutaj -> http://www.albideuter.de/html/narr.html (trzeba się liczyć z tym, że jak pokochasz któraś z tych talii, to niekoniecznie dostaniesz ją od ręki na polskim rynku. Niektóre są dostępne na internetach, w jakichś ezosklepach, na allegro etc, ale cześć to tylko za granicą... no ale można sobie pooglądać bo niektóre są cudowne).

5. Roberta

Practicus
    Expand Collapse

Polubienia:
    60
    Zamiast zrażać się niedostępnością warto skusić się na talię z Amazon UK - wysyłka jest gratisowa powyżej 25 funtów - tyle kosztują dwie dobrej jakości talie.

Moja pierwsza talia była marsylska i brak obrazków na małych arkanach był dla mnie dużym problemem. Potem skusiłam się na talię w klimatach fantasy dla jej urody i to też było pudło. Niestety posiadanie talii tarota nieuchronnie prowadzi do posiadania drugiej, doskonalszej :). Ogółem nie zrażaj się jeśli talia okaże się ciężka we współpracy, tylko szukaj dalej. Część osób w pewnym momencie stwierdza, że idealna talia to ta, którą stworzyło się samemu. Ja sama pracuję nad własną, ale daleka droga przede mną.

6. Salat

Adeptus Minor
    Expand Collapse

Polubienia:
    130
    medytacja nad czyms to w skrocie obserwowanie swoich mysli (i toku rozumowania) zwiazanych z okreslonym zagadnieniem. czytasz wiec sobie cos o danej karcie abys znal troche jej znaczenie, starasz sie nie myslec o niczym patrzac na nia i obserwujesz swoje mysli

jest tez inna praktyka gdzie obraz z karty z major arkanow traktujesz jako brame/tunel do wybranej sciezki na drzewie zycia ktora w taki sposob nastepnie eksplorujesz - taka swego rodzaju podroz mentalna. jezeli blizszy jest ci model spirytualny mozesz pomyslec nad banishingiem po jej zakonczeniu

7. Rasphul

Administrator
    Członek Załogi
    Expand Collapse

Polubienia:
    284
    Ja oczywiście - jeśli zamierzasz praktykować magię, a nie wyłącznie wróżyć, polecam od razu wziąć się za Tarot Thota + książka Lona Milo Tarot Thota Klucz do zrozumienia, a później sięgnąć po oryginał - The Book of Thoth Aleistera Crowleya

8. detsiker

Zelator
    Expand Collapse

Polubienia:
    1
    Dziękuje wszystkim za rady. Poprzeglądałem różne talie ale część jest tak odjechana że chyba miałbym problemy w zrozumieniu - ale jako obrazki są genialne.
    Zdecydowałem się na skromny Rider-White.
    @Rasphul oczywiście nie chce tylko wróżyć. Na początku chcę medytować a potem zobaczę, bo czuję że przez ostatnie miesiące odkąd zainteresowałem się magią zaczynam się trochę zmieniać. O jakich innych zastosowaniach Tarota w magii pisałeś? O tym co pisał @koles czy coś innego?

9. Rasphul

Administrator
    Członek Załogi
    Expand Collapse

Polubienia:
    284
    Tak miałem na myśli zarówno medytację jak i pathworking.

10. bykos

Neofita
    Expand Collapse

Polubienia:
    0
  11. Rasphul

Administrator
    Członek Załogi
    Expand Collapse

Polubienia:
    284
    Z tego, co zdołałem się zorientować po obrazkach owych kart krążących w necie, nie jest to jedna z najlepszych talii. Niektóre oryginalne nazwy są pozmieniane (np. Arcykapłanka nazwana została Nauką o_O a Kochankowie - Wyborem...) no i największy zarzut wobec talii - numerowanie Wielkich Arkan. Nie widziałem całości, ale widziałem, że Głupiec oznaczany jest jako Arkan XXI, co jest absurdalne, bowiem Głupiec jest Arkanem zerowym. XXI to Wszechświat. Na plus na pewno można dać to, że jest zachowana w miarę spójna symbolika względem innych talii.

12. Roberta

Practicus
    Expand Collapse

Polubienia:
    60
    Jeśli lubisz na bogato lepszy na początek będzie Gilded Tarot, Tarot Illuminati, Medieval Cat Tarot, Night Sun Tarot ewentualnie (tak, mam bardzo eklektyczny gust :D). A la średniowieczne jest Medieval Tarot, Staroświeckie są także Touchstone i Gold Tarot, ale ciężko je dostać.

PS. Znalazłam kiedyś bardzo śmieszną talię...
    http://www.aeclectic.net/tarot/cards/medieval-chihuahua/
    Co za herezja :D

13. frater311

Practicus
    Expand Collapse

Polubienia:
    40
    Przyznam od razu, że jestem bardzo początkujący w tym temacie. Zainteresowałem się tarotem, ponieważ potrzebuję ukończyć trening z Liber MMM, a do tego brakuje mi rzetelnej praktyki dywinacji. Wybrałem tarot, bo próby stworzenia własnego systemu się nie powiodły, a tarot jako narzędzie jest dobrze osadzone w zachodniej tradycji. Czytając "Magią Współczesną" Donalda Michael Craiga natknąłem się na opis talii Chic'a i Sandry Tabathy Cicero. Co o niej sądzicie? Czy warto rozpocząć naukę tarota od tej talii?

14. सन्यासी

Expand Collapse

Polubienia:
    2
    Dywinacja, ja zaczynam od klasycznej talli kart, jako prostego systemu. Tarot to dla początkującego porywanie się z motyką na słońce. Moźna też pobawić się runami. Nie polecam I Cing czy innych wschodnich systemów.

15. Salat

Adeptus Minor
    Expand Collapse

Polubienia:
    130
    talii nie widzialem, ale cicera bardzo sobie cenie za materialy gd, wiec jezeli interesuje cie bardziej ten system to zgadywalbym ze bedzie wspolgrac.
    jakbys dal mi kilka dni to poszukam i zerkne ;)

16. frater311

Practicus
    Expand Collapse

Polubienia:
    40
    @ सन्यासी
    Runy mi nie podpasowały, a I-Ching faktycznie przeraził skomplikowaniem, dlatego tarot.
    @koles
    Byłbym niezmiernie wdzięczny :)

17. Remik

Zelator
    Expand Collapse

Polubienia:
    14
    Ja na początek polecę standardowo Ridera Waite'a. :p Prosty, bez żadnych udziwnień, przejrzysty, no i ma bardzo fajnie "ożywione" karty małe, także z samego obrazka można sobie dużo wywnioskować samemu. Jak się z nim oswoi, to potem można brać się za bardziej skomplikowane talie. I tutaj polecam przede wszystkim Tarota Thotha i właśnie wspomniany Magiczny Tarot Zakonu Złotego Brzasku (w Polsce go wydało Illuminatio, więc daleko nie musisz szukać, koles). Poza tym uwielbiam też Tarot of Ceremonial Magick autorstwa Lona Milo Duquette. Jest to świetne narzędzie rytualne, choć do kabalistycznego pathworkingu to bym go raczej nie użył (zbyt niepoważne ilustracje jak dla mnie). Minus jedynie taki, że jego po polsku jeszcze niestety nikt nie wydał i trochę kosztownie jest sprowadzać go z zagranicy.

18. Salat

Adeptus Minor
    Expand Collapse

Polubienia:
    130
    karty sa chyba ok, jak dla mnie troche oczojebne kolorystycznie ale to kwestia gustu ;) widac w nich jednak brak kunsztu plastycznego i rysunki sa takie nieco dziecinne

natomiast remik dobrze zwrocil uwage co do minor arcanow i u cicera karty sa bardziej 'suche'. przy okazji zauwazylem ze w wypadku minor arkanow nieco roznia sie ich podpisy w porownaniu do thota, z ciekawosci sobie pewnie sprawdze czy to thoth odbiega nazewnictwem od ridera czy gd magical tarot ;)

swoja droga z upublicznionych kart w gd jest jeszcze tarot wanga ktory byl tworzony we wspolpracy z regardiem i w 2 miejscach przeczytalem ze karty cicera troche odbiegaja w skali kolorow od nich wiec nie tylko o ta oczojebnosc chodzi ;)
    z drugiej strony moze cicero miala dostep tylko do wersji szkicowej kart z wewnetrznege hogd (karty byly pokazywane adeptom w wersji bez kolorowania) wiec dobrala wlasna skale kolorow? trudno mi ocenic bo i w tej kwestii nie czuje sie kompetetny

19. Remik

Zelator
    Expand Collapse

Polubienia:
    14
    A mi się to w nich właśnie podoba. Takie proste rysunki przypominają mi ścienne malowidła egipskie.

Karty Cicerów posiadają kolory odpowiednich sfer Drzewa Życia. Każdy z dworów odpowiada jednemu z czterech kabalistycznych światów, a każda z 10 kart małych odpowiada danej sefirze. Przykładowo, As Różdżek odpowiada Keter w Acilut, dlatego na pierwszym planie jest czerwony z elementami dopełniającego (kontrastującego) zielonego (żywioł ognia), a na drugim biały (jako kolor "blasku", odpowiadający tej sefirze w tym świecie).

Inny przykład: 10 Pucharów - Malkut w Berija - na pierwszym planie niebieski z dopełniającym pomarańczowym (żywioł wody), a na drugim dobrze znana wszystkim mieszanka oliwkowego, cytrynowego, rdzawego i czarnego.

Wszystkie skale kolorów są opisane w książce dołączonej do kart. Ewentualnie, widać je również na karcie Asa Różdżek (obrazek poniżej) pod postacią płomieni. Z lewej są trzy sefiry górnej triady, z prawej sefiry triady środkowej, a po środku sefiry triady dolnej + Malkut. Część płomienia będąca najbliżej gałęzi to Acilut, itd. w porządku schodzącym. Jak ktoś zna choć trochę Kabałę, to bez problemu się w tym odnajdzie i wtedy jest to świetna ściąga.

Jeśli chodzi o karty dworskie, to tam są ukazywane pod-żywioły wewnątrz żywiołów. Przykładowo, Królowa Mieczy odpowiada wodzie w powietrzu, więc ma na pierwszym planie żółty i fioletowy (od powietrza), a na drugim planie zielony, który jest połączeniem żółtego (powietrze) i niebieskiego (woda).

Z tego co mi wiadomo, to skala kolorów używana przez Cicero jest taka, jaką rzeczywiście stworzył dla GD Mathers. Aczkolwiek nie możemy mieć pewności. Osobiście nie bardzo rozumiem pochodzenie tych skal. Według jednej z wersji, zostały one uzyskane poprzez zakreślenie nazw czterech światów w postaci sigila na lamenie różokrzyża, ale w jaki sposób otrzymali taką mieszankę kolorów, to nie jest dla mnie jasne. Już bardziej trafia do mnie wersja, że Mathers zwiedził wszystkie te sfery i kolorystykę zaczerpnął bezpośrednio ze swoich doświadczeń.

20. Benedictus

Zelator
    Expand Collapse

Polubienia:
    1
    Rider-Waite to najlepsza talia dla początkujących. Dobre książki o tarocie to tylko w języku angielskim, przynajmniej ja nie spotkałem się z zadna godna uwagi pozycja w naszym rodzimym języku, a srodki również mialem ograniczone w początkowym etapie zapoznawania się z tarotem.

Poleć forum