Świat a Wisielec

Temat na forum 'Tarot' rozpoczęty przez Hekate, Wrzesień 26, 2015.

1. Hekate

Zelator
    Expand Collapse

Polubienia:
    7
    Jaka jest różnica miedzy kartami Świat a Wisielec, z okultystycznego, nie wróżebnego punktu widzenia? Obydwie karty mowia o Nadczłowieku i Wielkim Dziele, to jaka jest różnica? Bede wdzięczna za pomoc.

2. frater311

Practicus
    Expand Collapse

Polubienia:
    40
    Mam dość słabe pojęcie o tarocie, ale wydaje mi się, że Świat reprezentuje owoc (nie)działania Wisielca.
    Wisielec to skupienie na wnętrzu, koncentracja, odsunięcie się od świata, poszukiwanie błogości i snucie planów. O ile Wisielec jest podjęciem Wielkiego Dzieła, Świat miałby być wtedy jego rezultatem, spełnieniem.

3. Hekate

Zelator
    Expand Collapse

Polubienia:
    7
    Dziekuje Fraterze że probujesz mi pomóc. Od wczoraj próbuje rozwikłać ten dylemat

4. Salat

Adeptus Minor
    Expand Collapse

Polubienia:
    130
    nie mam na tyle obszernych doswiadczen z Wisielcem aby ulozyly mi sie w klarowna calosc poza transformacja. Wszechswiat z kolei to juz osiagniecie Wielkiego Dziela i jest (niekonczacym sie) zwienczeniem tego procesu jaki przebywa adept - stad tez i atrybuty saturna do niej przypisane.

5. Hekate

Zelator
    Expand Collapse

Polubienia:
    7
    No wlasnie z tego co pisal Levi Wisielec tez moze symbolizowac Wielkie Dzielo. I wlasnie szukam roznicy:) dzieki.

6. Salat

Adeptus Minor
    Expand Collapse

Polubienia:
    130
    moze jest to kwestia czasow - europa byla wtedy pod silnym chrzescijanskim wplywem wiec i samoposwiecenie napewno bylo czyms wspanialym i czyms do czego zdolni byli nielicznie - zwlaszcza jesli chodzi o obce nam osoby - jezus tutaj jest przeciez wiodacym przykladem
    do mnie jednak bardziej przemawia interpretacja crowleya gdzie samoposwiecenie dla dobra innych to kiepskie rozwiazanie i o ile moze byc to etap na drodze to napewno nie jej koniec
    naprawde dobrze sie to wpisowuje w koncepcje eonu ozyrysa - pytanie tylko czy i dla kogo ten eon sie skonczyl ;)

7. Hekate

Zelator
    Expand Collapse

Polubienia:
    7
    Hmm Crowleyowi moze tez chodzic o samoposwiecenie sie Wielkiemu Dziełu. Do mnie tez przemawia bardziej Crowley, niz jakies chrzescijanskie postulaty. Wisielec, Chrystus Zbawca,wedlug postulatow Thelemy wszyscy jestesmy Chrystusami. Mnie bardziej interesuje dlaczego Wisielec symbolizowac moze Wielkie Dzielo oswiecenie i potop.

Poleć forum