Święty Ekspedyt

Temat na forum 'Dyskusje o artykułach' rozpoczęty przez Rasphul, Luty 22, 2017.

 1. Rasphul

  Administrator
  Członek Załogi
  Expand Collapse

  Dołączył:
  Marzec 17, 2013
  Posty:
  963
  Polubienia:
  284
  Płeć:
  Mężczyzna
  Święty Ekspedyt znany jest jako patron szybkich rozwiązań. Zanosi się do niego modlitwy wtedy, gdy wymaga się by sytuacja drastycznie i błyskawicznie zmieniła swój bieg. Czczony jest w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech i Ameryce Łacińskiej i niezwykle szanowany w Nowym Orleanie, gdzie postrzega się go jako patrona tego miasta. Jego kaplica znajduje się w Chapel of Our Lady of Guadalupe na ulicy North Rampart. Kaplica na Rampart jest najsławniejszym miejscem kultu tego świętego. Prywatne domy, sklepy i czasem całe ulice posiadają nieoficjalne kaplice tego niezwykłego świętego.

  Jest on nieoficjalnym świętym od nagłych wypadków, biznesu, sklepikarzy, studentów – generalnie każdego kto wymaga natychmiastowego rezultatu i pomocy. Ten święty jest ulubionym świętym wszelkich czarowników, po prostu bo praca z nim daje szybkie efekty, a czarownicy mają pewność, że otrzymają dokładnie to, o co proszą.

  Legenda głosi, że gdy Chapel of Our Lady of Guadalpe był urządzany, ksiądz posłał aż do Hiszpanii po wielki i piękny posąg Maryi Dziewicy. Statek, który przybył dostarczył dwie wielkie skrzynie – w jednej był posąg Maryi Dziewicy, który znajduje się obecnie w kościele, a drugiej był posąg rzymskiego żołnierza. W swojej niewinnej naiwności pomylili oni instrukcję wysyłki „EXPEDITE” z imieniem świętego wizerunku w skrzyni.

  Ekspedyt przedstawiany jest jako przystojny rzymski żołnierz w tradycyjnym uniformie, zbroi i czerwonym płaszczu. W swojej prawej ręce trzyma krzyż, na którym znajduje się napis HODIE, łacińskie słowo oznaczające „Dzisiaj”, a pod stopą miażdży kruka, z którego dzioba wystaje wstążka z napisem CRAS CRAS CRAS – cras jest łacińskim słowem oznaczającym „Jutro”. Oto symbol Ekspedyta niszczącego Jutro w imię Dzisiaj. Ekspedyt, jak się wierzy, był torturowany i zabity pod rządami Cesarza Dioklecjana, a jego święto odbywa się 19 kwietnia.

  Istnieje wyśmienita opowieść o Ekspedycie, w której kobieta z Luizjany została zahipnotyzowana przez mężczyznę na jej własnym progu i rozkazano jej przyniesienie wszystkich kosztowności znajdujących się w domu. Gdy to zrobiła, a złodziej zaczął odchodzić odzyskała swoją świadomość i zaczęła krzyczeć za złodziejem, który rozpoczął ucieczkę. Kobieta wiedziała, że już go nie dogoni, poprosiła więc Ekspedyta o pomoc, i znikąd, drewniana deska poleciała nagle w kierunku złodzieja uderzając go w głowę i pozbawiając przytomności. Kobieta mogła odzyskać swoje kosztowności – i pewnie odrobinę należących do złodzieja. [...]

  Czytaj całość...
   
  Xadak Agneped lubi to.

Poleć forum